Staten Island

       Pierwszy kontakt Europejczyków z tymi terenami to wyprawa Giovanni de Verrazano, który dotarł tu ze swoją ekspedycją w 1524 r. Następnie w 1609 r. Henry Hudson w imieniu Holendrów zapoczątkował tu handel z miejscowymi plemionami indiańskimi. Wyspa pozostawała jednak długo niezamieszkana ponieważ miejscowi Indianie wielokrotnie niszczyli nowo powstające osiedla. Pierwsza stała holenderska osada powstała w 1661 r. pod nazwą "Oude Dorp". W 1667 r. wyspa została zdobyta przez Anglików. W 1683 r. zostaje tu powołane hrabstwo Richmond. Większość promowych wycieczek nie uwzględnia wyspy a szkoda, bo można doznać miłego rozczarowania. Na Staten Island są wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże a wszystko oprawione jest bujną roślinnością. Można tu znaleźć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. A największą atrakcją jest wznosząca się na wzgórzu wierna replika buddyjskiej świątyni z autentycznym ołtarzem bogatym w złote, srebrne i brązowe figury. W świątyni eksponowana jest jedna z największych kolekcji sztuki tybetańskiej. Zbudowała ją w 1947 roku Harry Klauber zajmująca się handlem tybetańskimi dziełami sztuki. W 1991 roku świątynię-muzeum odwiedził Dalaj Lama.

 


Clear Comfort ( Pełny Komfort ) - domek wiejski wzniesiony w 1710 roku. W XIX i XX wieku w domku mieszkała Alice Austen zajmująca się fotografią. Prowadziła dokumentację życia na wyspie i Manhattanie. W 1929 roku straciła wszystkie swoje oszczędności i w wieku 84 lat zmuszona została do zamieszkania w schronisku. W rok później pismo Life odkryło jej talent fotograficzny i opublikowało o niej artykuł. Pozwoliło to na zebranie dostatecznej ilości pieniędzy aby zapewnić jej właściwą opiekę. Alice Austen pozostawiła ponad 3500 negatywów z lat 1880 - 1930. W 1801 roku został założony Sung Harbor - schronisko dla emerytowanych żeglarzy. Jest to kompleks 28 zabytkowych budynków z lat 1831 -1880. Fundatorem był szkocki żeglarz, który dorobił się majątku za czasów wojny o niepodległość. Obecnie mieszczą się tu Centrum Sztuki Współczesnej, Staten Island Children's Museum oraz Veterans Memorial Hall. Jest to dzielnica o najmniejszej populacji, najbardziej jednorodna etnicznie. Przez mieszkańców innych dzielnic bywa humorystycznie traktowana jako rodzaj wiejskiej prowincji co nie mija się z prawdą bo zabudowa nie jest tutaj gęsta (dawniej istniało tutaj wiele gospodarstw rolnych). Obecnie liczba mieszkańców stale rośnie co jest spowodowane m.in. otwarciem mostu Verrazano oraz w miarę dogodnymi warunkami mieszkaniowymi, które są na pewno lepsze od innych dzielnic (przede wszystkim nie jest tu tłoczno i jest zdecydowanie czyściej).

Dzielnica zajmuje 265 km kw. Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie Todt Hill (125 m). Oprócz głównej wyspy czyli Staten Island istnieje szereg drobnych i nie zamieszkanych wysepek sa to m.in.:

    * The Isle of Meadow (przy ujściu Fresh Kills)
    * Pralls Island (w Arthur Kill)
    * Shooters Island (w zatoce Newark ; jej część należy do New Jersey)
    * Swinburne Island (w dolnej części zatoki Nowojorskiej)
    * Hoffman Island (w dolnej części zatoki Nowojorskiej)

Wyspa posiada największą powierzchnię terenów zielonych z wszystkich dzielnic Nowego Jorku. Dzielnicę zamieszkuje 443 tys. ludzi. Z czego 77% to biali, 5,65% to czarni Amerykanie. Z tego do włoskiego pochodzenia przyznaje się 44,55% osób (największa społeczność włoska ze wszystkich hrabstw), irlandzkiego - 14,45%, niemieckiego - 7,61%, angielskiego - 3,37%. Większość mieszkańców to członkowie Kościoła katolickiego, który posiada tutaj silne wpływy.