Metro
Metro nowojorskie (ang. New York City Subway) – system podziemnej kolei miejskiej w Nowym Jorku. Ma 468 stacji, 26 linii o łącznej długości trasy 369 km i 1056 km długości toru. Dziennie przewozi ok. 5,2 mln osób (2008). Jest najdłuższą siecią metra na świecie, czwartą pod względem rocznej ilości przewożonych pasażerów (1,4 miliarda pasażerów w 2005 r.) oraz drugą najstarszą w USA (starsze jest tylko metro w Bostonie). Metro nowojorskie jest jedną z trzech sieci metra na świecie pracujących 24 godziny na dobę. Opłaty za przejazd dokonuje się za pomocą karty MetroCard. Współpracująca sieć PATH, łączy Manhattan z Jersey City, Hoboken, Harrison oraz Newark, składa się ona z 22,2 km torów.
Pierwszą linię metra w Nowym Jorku otwarto 27 października 1904 roku. Nazywała się Ninth Avenue Line która została zamknięta w 1958 r. (właściciel: IRT-Interborough Rapid Transit Company). Po pewnym czasie pojawił się na rynku konkurent IRT: BRT (Brooklyn Rapid Transit Company później Brooklyn-Manhattan Transit Corporation – BMT) który budował głównie metro na Brooklynie. W 1932 roku powstała pierwsza linia budowana przez miasto, a tym samym powstała jeszcze jedna firma zajmująca się metrem w Nowym Jorku: Independent Subway System (IND). W 1953 roku powstał The New York City Transit Authority, który przejął władzę nad całą komunikacją w mieście w tym nad metrem. Od tej pory był tylko jeden właściciel metra dzięki czemu łatwiej jest podróżować metrem (np. wcześniej nie można było przechodzić pomiędzy stacjami różnych właścicieli nie wychodząc na powierzchnię). W 1968 r. nad The New York City Transit Authority przejął władzę Metropolitan Transportation Authority (MTA) i rządzi metrem aż po dziś.
Kliknij, aby otworzyć schemat nowojorskiego metra
Linie metra w Nowym Jorku Forest Hills – 71 ave. – Continental ave. . ↔ Middle Village – Metropolitan Avenue (przez 6th. Avenue/Manhattan) (połączenie z linią V 27.06.2010) Middle Village – Metropolitan Avenue ↔ Central Avenue / Chambers Street / Bay Parkway (Przebieg linii do 26.06.2010 23:59) Astoria-Ditmars Boulevard ↔ Coney Island-Stillwell Avenue (wydluzenie do kranca linii W po jej likwidacji) Forest Hills, 71 Avenue ↔ Lower East Side-2 Avenue (zlikwidowana 26.06.2010) Astoria-Ditmars Boulevard ↔ Whitehall Street-South Ferry (zlikwidowana 26.06.2010)
Nazwa
Trasa
1
Broadway-7th Avenue Local
Van Cortlandt Park-242 Street ↔ South Ferry
2
7th Avenue Express
Wakefield-241 Street ↔ Brooklyn College-Flatbush Avenue
3
7th Avenue Express
Harlem-148 Street-Lenox Terminal ↔ New Lots Avenue
4
Lexington Avenue Express
Woodlawn ↔ Utica Avenue/New Lots Avenue
5
Lexington Avenue Express
Eastchester-Dyre Avenue /Nereid Av-White Plains Rd ↔ Bowling Green/Brooklyn College-Flatbush Avenue
6
Lexington Avenue Local
Pelham Bay Park/177 Street-Parkchester ↔ Brooklyn Bridge-City Hall
7
Flushing Local
Flushing ExpressFlushing-Main Street ↔ Times Square-42 Street
A
8th Avenue Express
Inwood-207 Street ↔ Ozone Park-Lefferts Boulevard /Far Rockaway-Mott Avenue /Rockaway Park-Beach 116 Street
B
6th Avenue Express
Bedford Park Boulevard/145 Street ↔ Brighton Beach
C
8th Avenue Local
Washington Heights-168 Street ↔ Euclid Avenue
D
6th Avenue Express
205 Street ↔ Coney Island-Stillwell Avenue
E
8th Avenue Local
Jamaica Center-Parsons/Archer ↔ World Trade Center
F
Queens Boulevard Express/6th Avenue Local
Jamaica-179 Street ↔ Coney Island-Stillwell Avenue
G
Brooklyn-Queens Crosstown
Court Square/Forest Hills, 71 Avenue ↔ Church Avenue
J
Nassau Street Local
Jamaica Center-Parsons/Archer ↔ Broad Street/Chambers Street
L
14th Street-Canarsie Local
8 Avenue ↔ Canarsie-Rockaway Parkway
M
6th. Avenue Local
M
Nassau Street Local
N
Broadway Express
Astoria-Ditmars Boulevard ↔ Coney Island-Stillwell Avenue
Q
Broadway Express
R
Broadway Local
Forest Hills, 71 Avenue ↔ Bay Ridge-95 Street
S
42nd Street Shuttle
42nd Street-Times Square ↔ 42nd Street-Grand Central
S
Franklin Avenue Shuttle
Franklin Avenue ↔ Prospect Park
S
Rockaway Park Shuttle
Broad Channel ↔ Rockaway Park-Beach 116 Street
T
Second Avenue Subway
Projektowana
V
Queens Boulevard/6th Avenue Local
W
Broadway Local
Z
Nassau Street Express
Jamaica Center-Parsons/Archer ↔ Broad Street